Sezon czereśniowy 2020 zapisze się na trwałe jako rok z dobrymi cenami za te owoce. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była doskonała jakość owoców, ale oprócz tego olbrzymie znaczenie odegrały przymrozki, które nawiedziły część Europy – spowodowały one uszkodzenia sadów, a w konsekwencji zmniejszyły dostępność owoców.
Wpływ przymrozków na rynek czereśni
Przymrozki dotyczyły nie tylko Belgii, ale także Holandii, Niemiec i Europy Środkowej – w tych przypadkach straty były z całą pewnością znaczne. Idąc dalej na wschód przymrozki dotknęły również sady na Ukrainie – szkody były równie poważne, co skutkowało zerowymi zbiorami w wielu różnych lokalizacjach.
Nie chcemy deliberować tutaj czy zmiany klimatu są naturalną koleją rzeczy czy też następstwem działań człowieka, jednakże niezaprzeczalnym faktem jest, iż po okresie relatywnie średnich zim, następują wczesne wiosny z częstymi przymrozkami, które mają swoje konsekwencje.
Kordia wciąż wzorcem czereśni
Ponownie w tym sezonie stało się jasne, że Kordia jest „wzorcem” jeżeli chodzi o czereśnie Mimo upływu wielu lat od jej wprowadzenia Kordia nadal jest najbardziej cenioną odmianą wśród dostępnych na rynku czereśni i gdy tylko pojawia się w sprzedaży – jest podstawą handlu i gwarancją dobrych cen. Co ciekawe, każda nowa odmiana czereśni, która wchodzi na rynek musi posiadać wszystkie pozytywne cechy Kordii.
Słodko-gorzka relacja z Burlat i Merchant
Burlat i Merchant tradycyjnie rozpoczęły sezon w Europie Północnej. Branża czereśniowa pozostaje z nimi w słodko-gorzkiej relacji, ale musi je akceptować, ponieważ to ich pojawianie się otwiera nowy sezon.
Coraz więcej Folfera i Poisdela
Na przestrzeni ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy wzrost nasadzeń nowych wczesnych odmian Folfer i Poisdel – obydwie odmiany zbierane są pod koniec zbiorów Merchanta.
W tym roku Folfer zdecydowanie nabrała rozpędu i może „dopełnić braki” Kordii w taki sposób, że jest znacznie wcześniejsza, posiadając przy tym bardzo zbliżone do niej cechy – mowa tu o dużym rozmiarze i doskonałej jędrności i trwałości owoców. Poisdel zaś cechuje się bardzo podobnymi datami zbiorów, podobną jakością i niekiedy służy jako zapylacz dla Folfera.
Wielkość i jędrność owoców
Jeszcze nie tak dawno czereśnie w rozmiarze 26+ mm było postrzegane jako optymalna wielkość rynkowa, jednakże obecny rynek idzie o krok dalej zwiększając oczekiwania co do rozmiarów do 28+ a nawet do 30+mm. jednocześnie wymagana jest doskonała trwałość i jędrność owoców. Z tego powodu zmieniane są systemy cięcia i nawożenia drzew w sadach czereśniowych. Niestety – zbyt „agresywne” podejście do cięcia, może skutkować większym ryzykiem uszkodzeń powodowanych przez wiosenne przymrozki. Ograniczenie ryzyka zniszczeń nie jest niestety w niektórych gospodarstwach odpowiednio uwzględniane. Profesjonalni producenci czereśni muszą niestety coraz częściej szukać technologii niwelowania ryzyka związanego z przymrozkami – na przykład poprzez wcześniejsze (jeszcze przed kwitnieniem) zakrywania osłon w sadach w połączeniu z innymi technologami zwalczania przymrozków np. wiatrakami.
Kontrola wzrostu – proheksadion wapnia
W minionym roku korzystaliśmy z proheksadionu wapnia w kilku przypadkach kiedy wzrost był nadmiernie silny. Otrzymaliśmy bardzo zachęcające wyniki – polepszyło się rozdystrybuowanie światła i zaobserwowaliśmy także niższą wilgotność w zadaszonych obszarach sadu. Zatem oprócz zadowalającej redukcji wzrostu pośrednio uzyskaliśmy produkt o znacznie lepszej trwałości. Wydaje się także iż proheksadion wapnia redukuje opadanie owoców, jednakże potrzebne są dalsze badania aby to potwierdzić.
Plaga Drosophilia suzukii
W minionym roku sadownicy po raz kolejny zmuszeni byli walczyć z plagą Drosophilia suzukii, a kluczem do wygranej jest połączenie kilku strategii. Zaobserwowaliśmy wzrost użycia osłon do sadów czereśniowych – jest to pierwszy z filarów walki z tym zagrożeniem. W większości gospodarstw wciąż stosuje się masowe wyłapywanie muszki plamoskrzydłej przy pomocy pułapek rozlokowanych wokół sadów. Ważnym elementem jest także prawidłowo ułożony program ochrony, biorący również pod uwagę unikanie ryzyka odporności. To kluczowy element – szczególnie gdy liczba dostępnych preparatów zmniejsza się corocznie. Preparat Exirel® stał się bardzo ważną częścią programu efektywnej ochrony i jest jednym z kluczowych produktów wykorzystywanych obecnie w sadach czereśniowych.
W minionym roku 2020 czereśnia była jednym z najchętniej kupowanych owoców. Pandemia koronawirusa przyniosła większą świadomość potrzeby zdrowej żywności. Branża czereśniowa wykorzystała tę sytuację.